فرستادن انجمن بازار مرکزی فعالیت تسهیلات

فرستادن: انجمن بازار مرکزی فعالیت تسهیلات تسهیلات مسکن اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اجتماعی وظیفه اعزام زائر به سوریه ، ابهام در عمره‌ی امسال، ۱.۳ میلیون نفر در نوبت حج

رییس شرکت حج و زیارت با اعلام اینکه یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در نوبت حج تمتع و شش میلیون نفر در نوبت عمره هستند، گفت: آینده حضور ایرانی‌ها در عمره همچنان نامعلو

وظیفه اعزام زائر به سوریه ، ابهام در عمره‌ی امسال، ۱.۳ میلیون نفر در نوبت حج

۱.۳ میلیون نفر در نوبت حج/ ابهام در عمره ی امسال/ وظیفه اعزام زائر به سوریه

عبارات مهم : ایران

رییس شرکت حج و زیارت با اعلام اینکه یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در نوبت حج تمتع و شش میلیون نفر در نوبت عمره هستند، گفت: آینده حضور ایرانی ها در عمره همچنان نامعلوم هست.

به گزارش ایسنا، حمید محمدی در نشست خبری که ظهر روز سه شنبه (۲۸ شهریورماه) در آستانه آخر موسم حج تمتع در شرکت حج و زیارت برگزار شد، در پاسخ به پرسش ایسنا راجع به به هم ریختگی نوبت حج تمتع با توجه به فراخوان های متعددی که تحت تأثیر شرایط حج امسال صادر شد، توضیح داد: به هم ریختگی در این نوبت ها ایجاد نشد. خداوند این حجِ آرام را به کسانی که دلیری داشتند و خیلی تحت تأثیر فضاسازی ها قرار نگرفتند، پاداش داد. کسانی بودند که نوبت ارزش ۱۰ سال دیگر بود، این به هم ریختگی نیست که آنها موفق شدند سریعتر اعزام شوند.

وظیفه اعزام زائر به سوریه ، ابهام در عمره‌ی امسال، ۱.۳ میلیون نفر در نوبت حج

یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در نوبت حج واجب

وی با اشاره به اینکه یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر متقاضی در نوبت حج تمتع قرار دارند، اظهار کرد: اگر دوباره سهمیه کشور عزیزمان ایران بیش از ۸۰ هزار نفر تعیین شود، این جمعیت نزدیک به ۱۷ سال باید در انتظار باشند تا به حج مشرف شوند. بعید است دوباره اتفاق امسال تکرار و افرادی خارج از نوبت به حج اعزام شوند.

رییس شرکت حج و زیارت با اعلام اینکه یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در نوبت حج تمتع و شش میلیون نفر در نوبت عمره هستند، گفت: آینده حضور ایرانی‌ها در عمره همچنان نامعلو

معاون وزیر ارشاد همچنین راجع به شرایط عمره امسال گفت: درست است که چگونگی حج و تعامل و همکاری مسؤولان عربستان در تصمیم گیری جهت شرکت در عمره تأثیرگذار بوده، ولی این عنوان سازوکار خاص ای را می طلبد که در صورت فراهم شدن می توان عمره را برقرار کرد.

عمره، تحت الشعاعِ قطع روابط سیاسی با عربستان

وی اضافه کرد: قطع روابط سیاسی دو کشور عنوان بسیار مهم و اثرگذاری هست. ما همچنان در حال بحث هستیم تا بستر و سازوکار مورد نیاز را جهت حضور ایرانی ها در عمره و امکانات کنسولی فراهم کنیم.

وظیفه اعزام زائر به سوریه ، ابهام در عمره‌ی امسال، ۱.۳ میلیون نفر در نوبت حج

محمدی در پاسخ به این پرسش که مسئله عمره، کشور عزیزمان ایران است یا عربستان و آیا صراحتا می توان گفت ایرانی ها در عمره امسال حضور خواهند داشت؟ اظهار کرد: خیلی صریح نمی توان جواب داد که ما امسال در عمره حضور خواهیم داشت و اصلا هم نمی توان گفت که مسئله ما هستیم یا آن ها (عربستان). همان طور که سازوکاری جهت حج دیدیم، باید آن را هم متقابل جهت عمره فراهم کنیم.

وی همچنین یادآور شد: دو مأمور خاطی فرودگاه جده رسما محاکمه شده است اند و در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان هستند و مسئله مذاکرات ما در عمره این عنوان نیست.

رییس شرکت حج و زیارت با اعلام اینکه یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در نوبت حج تمتع و شش میلیون نفر در نوبت عمره هستند، گفت: آینده حضور ایرانی‌ها در عمره همچنان نامعلو

۶ میلیون نفر در نوبت عمره

به گفته محمدی، هم اکنون شش میلیون نفر در نوبت عمره هستند که سه میلیون نفر آن ها در بانک ملی و به همین تعداد در بانک ملت عضویت کرده اند که در صورت برقرار عمره آن ها براساس اولویت به ترتیب اعزام خواهند شد.

وظیفه اعزام زائر به سوریه ، ابهام در عمره‌ی امسال، ۱.۳ میلیون نفر در نوبت حج

رییس شرکت حج و زیارت همچنین راجع به حج آینده گفت: مذاکرات حج طبق وقت بندی عربستان حدودا آخرهای آذرماه انجام می شود، ولی نمایندگان ما در عربستان هم اکنون در حال فراهم کردن مقدمات کار و بررسی مسکن زائران در حج سال آینده هستند.

وی در ادامه راجع به به هم ریختگی در بازار خرید و فروش فیش حج تمتع بعد از برقراری آن، اظهار کرد: ضوابطی بر این اساس وجود دارد که زائران طبق آن اعزام می شوند و عضویت می کنند، ولی در عنوان خرید و فروش این عرضه و تقاضا است که تأثیر می گذارد. زمانی مردم میل به به واگذاری فیش ها داشتند که قیمت آن را تا چهار، پنج میلیون تومان هم رساند، ولی الان قیمت ندارم. طبیعتا هنگامی که قیمت زیاد می شود که تقاضا زیاد باشد. این حق متعلق به دارندگان فیش ها است که چگونه آن ها را واگذار کنند.

۱۱ زائرِ جان باخته در منا همچنان مجهول الهویه هستند

محمدی همچنین راجع به تعیین وظیفه ۱۱ زائر ایرانی مجهول الهویه که از فاجعه منا بازمانده اند، گفت: در حج امسال هفت خانواده از این زائران حضور داشتند که پیش از ایام تشریق، نمونه DNA آن ها در عربستان گرفته شد و ما منتظر پاسخ هستیم. این زائران همچنان در عربستان حضور دارند تا نتیجه مشخص شود.

وی سپس راجع به پرونده منا و پیگیری مطالبات کشور عزیزمان ایران توضیح داد: این پرونده یکی از مباحث مهم مورد مذاکره با وزارت حج عربستان بوده که از سوی شرکت حج کشور عزیزمان ایران و نماینده بعثه مقام معظم رهبری در دیدارهای مکرر با وزیر حج عربستان پیگیری شده است هست. پاسخی که این وزارتخانه به کشور عزیزمان ایران اعلام کرده این بوده که ما همچنان در حال بررسی عنوان هستیم.

او با بیان اینکه عنوان پرداخت دیه نیز در کنار دیگر مطالبات منا پیگیری می شود، در پاسخ به پرسش های مکرر بعضی خبرنگاران راجع به نتیجه پرداخت آن گفت: من که نمی توانم بگویم پرداخت می شود، ولی ما همچنان عنوان را پیگیر هستیم.

ناقض اتهامات عربستان در فاجعه منا نبودیم

رییس شرکت حج و زیارت سپس در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری راجع به نقض اتهامات عربستان در مذاکرات کشور عزیزمان ایران با وزارت حج این کشور اظهار کرد: به هیچ وجه این عنوان صحت ندارد و شما پرسش را به گونه ای مطرح می کنید که با آن حکم صادر کرده اید. ریشه یابی و بررسی علت بروز فاجعه منا همواره یکی از مطالبات جدی ما بوده که هیچ گاه از آن غفلت نکرده ایم. در کنار آن نیز دیه جانباختگان منا را هم مطرح کرده ایم. طبیعتا به نتیجه رسیدن آن ها سازوکار خود را دارد.

وی در ادامه راجع به پیگیری پرونده ضارب روحانی که همزمان با حج اتفاق افتاد، با توجه به بازگشت نمایندگان کنسولی کشور عزیزمان ایران گفت: طبیعتا پیگیری این عنوان از طرف دفتر نمایندگی شرکت حج و زیارت رسما انجام می شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی راجع به اوضاع بارِ زائران ایرانی که هر سال نیاز به فرستادن هواپیمای باری به عربستان بود، توضیح داد: امسال به هیچ وجه به هواپیمای باری نیاز نداشتیم. ممکن است پروازی کوچک بوده و بدون بار به کشور عزیزمان ایران برگشته باشد و بارهای آن با هواپیمای مسافربری بزرگتری به کشور عزیزمان ایران انتقال داده شود، ولی حجم بارها به اندازه ای نبود که نیاز به هواپیمای باری باشد.

هزینه سفر به عتبات

رییس شرکت حج و زیارت سپس راجع به برنامه های عتبات، گفت: عضویت عتبات که دوره محرم را در برمی گیرد، از ۳۱ مردادماه شروع شده است و تا شش مهرماه ادامه دارد. حدود ۴۵ درصد از این کاروان ها به صورت هوایی و مابقی زمینی اعزام خواهند شد. قیمت سفر هوایی بین یک میلیون و ۳۰۰ هزار و یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هست. هزینه این سفر به صورت زمینی از ۸۰۰ هزار تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تمام می شود.

وی اضافه کرد: روزانه بین ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ نفر به عراق اعزام می شوند که در محرم این تعداد زیاد کردن پیدا می کند، ولی در اربعین اعزام کاروان ها به صورت کامل قطع خواهد شد.

محمدی راجع به اعزام به اربعین نیز گفت: شرکت حج یکی از کمیته های زیرمجموعه ستاد اربعین است که فقط مسئولیت عضویت و گرفتن ویزای زائران را بر عهده دارد. حتی هماهنگی جهت چگونگی صدور ویزا در حوزه اختیار این شرکت نیست.

هزینه ریالی ویزا با قیمت روزانه ارز محاسبه می شود

وی ادامه داد: سامانه سماح از اوایل شهریورماه جهت عضویت متقاضیان اربعین فعال شده است و به هیچ وجه جهت عضویت نباید به شخصی پول نقد داده شود. هزینه بیمه متقاضیان سفر اربعین ۲۵ هزار تومان، قیمت عضویت ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان و هزینه ویزا معادل ۴۰ دلار است.

رییس شرکت حج و زیارت افزود: هزینه ویزا در سامانه سماح به صورت ریالی حدودا یک میلیون و ۹۲۰ هزار ریال است که طبق توافق با بانک مرکزی، قرار شده است این رقم براساس قیمت رسمی و روزانه اعلامی از سوی این بانک تعیین شود. جهت همین خیلی دقیق نمی توان گفت مبلغ ریالی چقدر است ولی حدودا ۱۹۲ هزار تومان هست.

تکلیف اعزام زائر به سوریه

محمدی راجع به برنامه اعزام زائر به سوریه نیز گفت: چون مذاکرات و پیگیری هایی را انجام داده ایم مترصد فراهم شدن پیوست امنیتی از سوی سوریه هستیم. چون ما می خواهیم زائر بفرستیم و دولت سوریه باید سازوکار امنیتی را فراهم کند. اطلاع داریم این کشور مقدمات این پیوست را آماده کرده هست.

واژه های کلیدی: ایران | میلیون | ایرانی | عربستان | عربستان | حج و زیارت | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs