فرستادن انجمن بازار مرکزی فعالیت تسهیلات

فرستادن: انجمن بازار مرکزی فعالیت تسهیلات تسهیلات مسکن اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی آخرین اوضاع لیزینگ مسکن

.در حالی حدود چند ماه از آزادسازی رسمی لیزینگ مسکن می‌گذرد که با توجه به مهیا نبودن شرایط لازم، لیزینگ‌ها به طور موثری جهت فعالیت در حوزه مسکن وارد نشده‌اند به

آخرین اوضاع لیزینگ مسکن

آخرین اوضاع لیزینگ مسکن

عبارات مهم : انجمن

.در حالی حدود چند ماه از آزادسازی رسمی لیزینگ مسکن می گذرد که با توجه به مهیا نبودن شرایط لازم، لیزینگ ها به طور موثری جهت فعالیت در حوزه مسکن وارد نشده اند به طوری که تقاضا و البته پاسخگویی موثری وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، زمستان سال ۱۳۹۵ بود که بعد از مدت ها بحث و بررسی جهت صدور مجوز جهت لیزینگ ها به منظور ورود در حوزه مسکن، شورای پول و اعتبار با این عنوان موافقت کرده و با ابلاغ دستورالعملی از سوی بانک مرکزی لیزینگ مسکن رسما آزاد شد.اما در همان وقت هم انجمن لیزینگ کشور عزیزمان ایران با اینکه صدور مجوز را مثبت ارزیابی کرد ولی اعتقاد بود که شرایط تعیین شده است به گونه ای است که نمی تواند موجب جذب لیزینگ ها جهت فعالیت در حوزه مسکن و پاسخگویی به متقاضیان باشد.

آخرین اوضاع لیزینگ مسکن

این در حالی است که لیزینگ ها می توانستند تا سقف ۷۰ درصد از قیمت کارشناسی شده است مسکن را به متقاضیان تسهیلات ارائه کرده که این پرداخت با سود ۲۱ درصد انجام می شد. قیمت سودی که در قیاس با سایر تسهیلات بانکی که اکنون بین ۹ درصد در صندوق بعد انداز مسکن و ۱۷ درصد در وام مسکن با خرید اوراق انجام می شود، اوج بوده و هزینه های قابل توجهی را در سود و حتی پرداخت اقساط به دریافت کنندگان تسهیلات از محل لیزینگ مسکن تحمیل می کرد.

در یکی از بااهمیت ترین انتقادات نسبت به دستورالعمل لیزینگ مسکن، عدم ورود لیزینگ بانک ها به این عنوان اعلام شد، آیا که بانک ها از فعالیت در لیزینگ مسکن بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی منع شده است بودند.

.در حالی حدود چند ماه از آزادسازی رسمی لیزینگ مسکن می‌گذرد که با توجه به مهیا نبودن شرایط لازم، لیزینگ‌ها به طور موثری جهت فعالیت در حوزه مسکن وارد نشده‌اند به

در همان وقت بود که مدیران انجمن لیزینگ تاکید داشتند نباید بین مردم این انتظار ایجاد شود که می توانند بلافاصله از ابلاغ این دستورالعمل به لیزینگ ها مراجعه کرده و از تسهیلات برخوردار شوند آیا که در حال حاضر پرسشها حل نشده ای وجود دارد. از سوی دیگر انتظار مردم از دریافت تسهیلات مسکن منابعی با قیمت سود پایین و دوره بازپرداخت طولانی مدت است که هیچ یک از اینها جهت تسهیلات لیزینگ وجود ندارد و نمی تواند پاسخگوی نیاز آنها باشد بلکه شرایط موجود لیزینگ مسکن نه جهت پاسخگویی به انتظارات معمول بلکه می تواند تنها خاص مسکن اجتماعی منزل اولی ها و یا مسکن های لوکس باشد.

به هر حال اکنون حدود پنج ماه از ابلاغ این دستورالعمل گذشته و لیزینگ ها نشانه ای از فعالیت گسترده در بازار مسکن ندارند. پیگیری عنوان از انجمن لیزینگ و ابدالی-رئیس هیات مدیره انجمن لیزینگ-با این توضیحات همراه بود که با وجود مشورت های انجام شده است هنوز اقدام موثری در حوزه لیزینگ مسکن و برطرف کردن پرسشها آن انجام نشده است.

بنابراین توضیحات ظاهرا مشورت هایی با وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی در حال انجام بوده و از سوی دیگر مذاکره بین لیزینگ ها نیز در جریان است.

آخرین اوضاع لیزینگ مسکن

اما عنوان مورد تاکید این است که جهت ورود لیزینگ به تامین مالی مسکن میزان منابع در اختیار آنها از اهمیت خاص ای برخوردار خواهد بود. این در حالی است که لیزینگ های شخصی به طور کامل نمی توانند در این باره اقدام کنند و از سوی دیگر بانک مرکزی ورود بانک ها در فعالیت به لیزینگ ها را منع کرده است که می تواند ناشی از تصمیماتی جهت جلوگیری از ایجاد تورم در بازار مسکن باشد. در عین حال که لیزینگ های ماشین نیز توان حضور در لیزینگ مسکن را دارا هستند ولی آنها هم به طور تخصصی در ماشین فعالند و جایی جهت مسکن ندارند.

با شرایط موجود به نظر می رسد فعلا طرح بزرگ لیزینگ مسکن که انتظار می رفت با توجه به تاکید وزارت راه و شهرسازی جهت فعالیت گسترده آن در تامین مالی بازار مسکن، از جایگاه خاص ای در این بازار برخوردار بوده و بار هزینه ای بخشی از متقاضیان بر دوش بگیرد، تا به نتیجه رسیدن مذاکرات و برطرف موانع مسکوت بماند.

.در حالی حدود چند ماه از آزادسازی رسمی لیزینگ مسکن می‌گذرد که با توجه به مهیا نبودن شرایط لازم، لیزینگ‌ها به طور موثری جهت فعالیت در حوزه مسکن وارد نشده‌اند به

واژه های کلیدی: انجمن | بازار | مرکزی | فعالیت | تسهیلات | تسهیلات مسکن | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs